Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Země v nouzi - pandemie pokračuje: Jak teď a kudy dál? speciální vysílání
Mimořádné vysílání ke krizi kvůli nemoci covid-19. Debata odborníků zaměřená na souhrn aktuálního dění
Česká televize v reakci na aktuální situaci související s druhou vlnou pandemie koronaviru vrací na obrazovku speciální debatu s odborníky, kterou připravuje její vědecká redakce. Nový díl pořadu Země v nouzi přinesl pohled vědců, shrnul dosavadní informace a vysvětlil dostupná data.
Pozvání do diskuze přijali:
- RNDr. Karel Drbal, Ph.D., imunolog, katedra buněčné biologie, Přírodovědecká fakulta UK
- prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., imunolog, RECETOX – výzkumné centrum Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity
- prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D. infekcionista, Infekční klinika Nemocnice Na Bulovce
- RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., viroložka, katedra genetiky a mikrobiologie, Přírodovědecká fakulta UK, BIOCEV
- prof. PhDr. Radek Ptáček, Ph.D., profesor lékařské psychologie
- PhDr. Štěpán Vymětal, Ph.D., stálý výbor pro psychologii krizí, katastrof a traumatu EFPA
- prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc., demografka, katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta UK
2. Jak se chová naše imunita a jak dlouho po prodělání různě vážného průběhu nemoci vydrží?
3. Jaké jsou možnosti léčby teď a jaké do budoucna?
4. Jak nejlépe psychologicky situaci zvládnout?
5. Jaké dopady na společnost máme čekat a jak se na ně připravit?
Přidáme i vysvětlení některých často se opakujících pojmů, popíšeme, jakými cestami se vědci snaží vyvinout vakcínu a přidáme i pohled odborníků ze zahraničí. Navíc se s námi z USA spojí další český vědec, který pracuje na zajímavé léčivé látce.
Zásadní je, aby byla (když bude třeba) dostupná péče o pacienty, kteří ji potřebují ať už s jakoukoli nemocí nebo zraněním, jaké jsou predikce dalšího vývoje a dopady konkrétních opatření na (ekonomický) život obyvatel. Tomu se budeme dál ve vysílání ČT24
podrobně věnovat. V Zemi v nouzi se zaměříme na témata, která jsou v pozadí toho všeho, na kterých ale z velké části závisí, jak všechno ostatní (ne)dokážeme zvládnout.
Náš cíl je jasný: dát vám spolehlivý přehled, abyste věděli, jaká je situace v těchto tématech a mohli se na tyto informace spolehnout.
Ladislav Machala, infekcionista; Soňa Ehlerová, astronomka; Martin Jínek, genetik Nobelovy ceny ve vědeckých kategoriích 2020
- Pochopení a léčba žloutenky typu C.
- Proniknutí do hlubin černých děr.
- Genetické nůžky, které umí upravit i lidskou DNA.
Objevy, které byly oceněny letošní Nobelovou cenou ve vědeckých kategoriích. Ocenění za fyziologii nebo lékařství v Hyde Parku Civilizace okomentuje infekcionista Ladislav Machala, cenu za fyziku ze záznamu objasní fyzik Jiří Bičák a na Skypu bude astronomka Soňa Ehlerová, o Nobelově ceně za chemii bude ze Švýcarska mluvit genetik Martin Jínek.
Nové možnosti léčby cystické fibrózy Pavel Dřevínek, David Šmehlík
Skoro 100 pacientů má přístup k účinné léčbě, která má potenciál prodloužit jejich život. Jedná se také o nejnovějším léku, který by měli dostat pacienti v Česku - rozšíří indikační spektrum nemocných. V páteční Devadesátce toto téma otevřeme s Pavlem Dřevínkem, přednostou ústavu mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol a Davidem Šmehlíkem, náměstkem ředitele VZP ČR pro zdravotní péči.
Vivek Reddy, Petr Neužil kardiolog, Mount Sinai Hospital v New Yorku; kardiolog, Nemocnice Na Homolce
SRDCE: Sval, díky kterému může v našem těle fungovat všechno ostatní. Je jednoduchý a složitý zároveň. Jak ho lékaři dokážou opravit? A podívat se na dálku trojrozměrně dovnitř? Kam se kardiologie posouvá a co je budoucností oboru? Odpovídají kardiolog Vivek Reddy z Mount Sinai Hospital v New Yorku a Petr Neužil z Nemocnice Na Homolce.
Eric Lander genetik a matematik, profesor biologie na MIT v USA
Spolu s kolegy úspěšně přečetl lidský genom - tři miliardy písmen, která nás tvoří. O genomu říká, že to je kniha příběhů. Jaký nejzajímavější si tam přečetl? Jak se dívá na případné upravování genomu? Proč je matematika podle něj krásná a biologie chaotická? A do koho nejdůležitějšího ve svém životě "narazil"? Genetik a matematik Eric Lander.
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem