Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Jaroslav Flegr evoluční biolog
Vznik a vývoj života na Zemi. Která evoluční teorie je “ta správná”? Proč se tempo evoluce zpomaluje? V čem Darwin neměl pravdu? A co znamená “zamrzlá evoluce”? A kromě evoluce i další téma: parazité. Konkrétně Toxoplasma. Jak ovllivňuje naši psychiku a může nás přivést třeba k sebevraždě? Odpovídal evoluční biolog, profesor Jaroslav Flegr. Vysílali jsme živě z liberecké iQlandie.
Philip Zimbardo psycholog, koordinátor Stanfordského vězeňského experimentu, emeritní profesor na Stanfordově univer
Jak tenká je hranice mezi dobrem a zlem? Jak a proč se dobří lidé obrátí ke zlu? Byli bychom všichni za určitých podmínek zlí? V Hyde Parku Civilizace odpoví profesor Philip Zimbardo, psycholog, který koordinoval proslulý Stanfordský vězeňský experiment. Povahu dobra a zla se snažil vystopovat i v novodobých věznicích, podrobně zkoumal týrání vězňů v Abú Ghrajbu. O temnějších stránkách lidské povahy i tom, jak se bránit zlu kolem nás.
Rozhovor s psychologem Philipem Zimbardem byl pro mě jeden z nejsilnějších, jaké jsem zažil. A to z různých důvodů.
Síla, kterou jsem takhle nečekal – lítost. Už dřív Philip Zimbardo popisoval svoje chyby, které udělal při Stanfordském vězeňském experimentu, ale v žádném rozhovoru ne tak jako v HPC. V části, ve které jsem mu citoval, jak zmanipuloval rodiče jednoho z vězňů, se úplně proměnila atmosféra ve studiu. Úplně. A jeho reakce? „Tak se stydím… … pořád se cítím provinilý, že jsem tohle udělal.“
Síla, se kterou jsem počítal – názor. Philip Zimbardo si stojí za svým. Ať už jde o Stanfordský vězeňský experiment, hodnocení dění ve věznici Abú Ghrajb nebo pohled na altruismus a hrdinství.
Síla, kterou je třeba si pamatovat – argumenty. Má (nejen) roky prověřené argumenty. Člověk má s čím (ne)souhlasit. Philip Zimbardo neříká: „Tahle to je.“, místo toho říká: „Takhle to podle mě je a já to tvrdím protože…“ Bez toho není konstruktivní diskuse.
Síla, kterou je třeba využívat – přesvědčení. To ukázal v poslední odpovědi. Největší slabina lidstva: Když má člověk pocit, že jeho život je bezvýznamný. Největší síla lidstva: Lidé společně dokážou úžasné věci.
Myslím, že jestli člověk s jeho názory souhlasí, nebo ne, není to nejpodstatnější. Klíčové je nad nimi přemýšlet a sám si v některých situacích uvědomit co a proč dělám.
Mám radost, že Philip Zimbardo byl hostem Hyde Parku Civilizace a navíc velkou radost, že jste se v rozhovoru dozvěděli (dozvíte) řadu nových věcí a pohledů, které jeden z nejvýraznějších psychologů moderních dějin a současnosti jinde neřekl..
Paul Nurse nositel Nobelovy ceny za fyziologii
Nositel Nobelovy ceny za fyziologii. Předseda britské Královské společnosti. Pilot, motorkář, inovátor, experimentátor, který šestkrát nezvládl přijímací zkoušku na vysokou školu. Sir Paul Nurse. Zkoumá jak se dělí buňky - zásadní otázku pro výzkum rakoviny. Proč se celý život zabývá jen kvasinkami? A jaké genetické tajemství před ním tajila jeho rodina?
Sir Paul Nurse je nositelem Nobelovy ceny za fyziologii, dělá výzkum rakoviny, patří mezi nejvlivnější vědce světa, má zkušenosti s řízením těch nejrespektovanějších center světa, prožil obrovský životní zvrat, popularizuje vědu a motivuje nejen mladé vědce. A přesto...
... a přesto (nebo právě i proto) je lidský ve svých selhání, je lidský ve svých úspěších, je lidský v zábavě, je lidský v přístupu... ... k lidem.
Paul Nurse respektuji za jeho výzkum, ale daleko víc za jeho život.
Scott Parazynski astronaut, NASA
Pětkrát letěl do vesmíru. Byl na prvním americko-ruském výstupu do volného prostoru. Po havárii Columbie vylepšoval bezpečnost raketoplánů. Aby zachránil vybavení za miliardu dolarů, porušil pravidla NASA. Co prožíval ve volném prostoru? Jak se k němu při letu do kosmu choval John Glenn – první americký astronaut? A co si s sebou vzal na vrchol Mount Everestu? Scott Parazynski. Host Hyde Parku Civilizace.
Že něco nejde? Že se něco nedá naučit? Že to člověk nezvládne? Že má zapomenout na své velké sny? Že nemůže výborně dělat řadu věcí? Že zároveň nemůže zůstat (milým) člověkem? Zapomeňte - a to hned. A pokud Vám to nejde, koukněte se na Scotta Parazynskiho.
Scott byl 5x ve vesmíru, mj. s Johnem Glennem, byl ze všech astronautů v historii při výstupu ve volném prostoru nejdál od ISS, opravil vybavení za miliardu dolarů, porušil pravidla NASA, vymyslel nová bezpečnostní opatření aby se neopakovala tragédie Columbie, byl na Mt. Everestu, testuje nové vybavení, potápí se...
Po havárii Columbie zůstal několik týdnů s rodinou velitele letu...
Myslím, že Rick McCallum, producent Hvězdných válek, má prostě pravdu, když o Scottovi říká: "Jestli je nějaký pozemšťan, který se stal na naší planetě Jedim – jste to Vy."
Ať Scotta vždycky provází Síla!
Leoš Šimánek cestovatel a dobrodruh
Procestoval téměř celý svět, ale jeho srdeční záležitostí zůstává Kanada. U jezera Clark Lake postavil srub, kde žil téměř šest let. Nejprve vyrážel na výpravy sám nebo s přáteli, později s rodinou - manželkou a dvěma dětmi. Na cestách celkem strávil devatenáct let. Co ho pořád táhne za dobrodružstvím? Kde mu šlo o život? Co se při cestování naučil? A jaký zážitek ho navždy změnil? I na to jste se ptali cestovatele a dobrodruha Leoše Šimánka. Vysílali jsme živě z pavilonu Indonéské džungle v pražské ZOO.
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem