Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Paul Rusesabagina, Tatiana Rusesabagina, Robert Fremr Rwandská genocida
Paul Rusesabagina zachránil 1268 lidí. Během genocidy ve Rwandě je ubytoval v hotelu, kde dělal manažera. Riskoval život svůj i své rodiny, aby další lidé měli šanci přežít. Kde člověk najde sílu něco takového udělat? A motivaci? "Nebylo na tom nic hrdinského", říká Paul, který se označuje za obyčejného. Jak celou situaci viděla jeho žena Tatiana Rusesabagina? Zeptáme se i jí, poskytla své vůbec první televizní interview. Právní stránku rwandského konfliktu ukáže Robert Fremr, soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu. Speciál Hyde Parku Civilizace tentokrát trvá hodinu a půl.
Utrpení ve Rwandě bylo nesmírné. Strašné. Děsivé. Odporné. A i proto se na něj nesmí zapomínat.
Paul Rusesabagina se postavil zlu a bojoval slovy. Zachránil 1 268 lidí. Riskoval svůj život i život své rodiny pro jiné. Byl přesvědčen, že zemře, ale zůstal, aby měli šanci ostatní.
Tatiana Rusesabagina zažívala útlak už před začátkem genocidy. Pak v sobě našla sílu nejen pro svoji rodinu, ale i pro ostatní. Nikdy nezapomínejme na boj těch, kteří nebyli "vidět", ale také bojovali - ať už slovy, nebo svoji vnitřní silou, kterou pomáhali ostatním.
Robert Fremr soudil tři z těch, kteří na utrpení podíleli. Navíc pomohl nastavit pravidla pro budoucnost a dnes soudí u Mezinárodního trestního tribunálu.
Jsem smutný z toho, co se stalo. Mám radost, že jsme vám mohli tyhle příběhy a tyhle pohledy na rwandskou genocidu v Hyde Park Civilizace nabídnout.
Mám radost, že Paul Rusesabagina byl otevřený, že popsal, co se dělo, že mluvil o utrpení i naději. Že se neschovával za fráze, ale mluvil za sebe a lidsky.
Mám radost, že Tatiana Rusesbagina souhlasila s rozhovorem pro Hyde Park Civilizace. Z menší části proto, že rozhovor s ní nenajdete na CNN nebo BBC, ale právě jen v ČT. Ale z té největší části hlavně proto, že její příběh je podle mě moc důležitý. Rozhovor s ní byl pro mě hodně těžký. Nejen proto, že chtěla mluvil jen francouzsky - rozhovor přes tlumočníka nechtěla - ale hlavně proto, co říkala. Slyšel jsem: "Byla to smrt. Čekala jsem na smrt se svými dětmi." A mrazilo mě.. Hodně mrazilo..
Mám radost, že Robert Fremr popsal celou situaci velmi otevřeně z pohledu práva. Musíme se poučit nejen lidsky, ale i právně. Vědět, co se stalo a proč se to stalo.
Pro mě to byl velmi silný díl. Těžký, smutný a zároveň z určitého úhlu pohledu krásný. Krásný hlavně proto, že zlo nemusí zvítězit. Je to na každém z nás.
Záznam rozhovoru - českou i anglickou verzi - najdete na webu Hyde Park Civilizace
Martin Ptáček, Vlastimil Rasocha, Hynek Kasl, Ondřej Hubálek mladí úspěšní čeští vědci
Martin Ptáček se zabývá stabilizačním systémem aut, Vlastimil Rasocha si ve svém projektu položil otázku, zda budou diskriminovaní lidé podvádět víc, Hynek Kasl se podílel se na vývoji metody, která zjišťuje rakovinotvorné buňky v krvi a Ondřej Hubálek využil houbu pro čištění vody od těžkých kovů. Čtyři mladí úspěšní čeští vědci, kteří vyhráli prestižní soutěže. Předtáčeli jsme v liberecké iQlandii…
Jerome Friedman nositel Nobelovy ceny za fyziku
Profesor Jerome Friedman je nositelem Nobelovy ceny za objev kvarků – nejmenších známých částí přírody. Navíc už 65 let pracuje na MIT a jeho učitelem byl i Enrico Fermi – jeden z otců prvního jaderného reaktoru a atomové bomby. Jaký byl osobně? Co nejdůležitějšího se od něj naučil? A kdy se o kvarcích dozvíme víc?
Anglická verze rozhovoru je k dispozici na webu Hyde Park Civilizace.
Ohrožené druhy zvířat Petr Velenský, Hana Geroldová, Miroslav Bobek, Jaroslav Šimek
Gaviál indický - krokodýl s křehkou čelistí. Po 60ti letech zbyla už jen 2% gaviálí populace. Dělají lidé něco pro záchranu unikátního plaza? Gorilu nížinnou zabíjí války, nemoci i pytláci. I ona se stala ohroženým druhem. Můžeme jí pomoci? Proč a kdy v přírodě vyhynul kůň Převalského? Jaká je šance na jeho návrat do přirozeného prostředí? O třech ohrožených druzích jsme se se štábem vydali natáčet do Zoo Praha a tam na vaše otázky odpovídali ti nejpovolanější: Petr Velenský, kurátor expozice plazů Zoo Praha, Hana Geroldová, koordinátorka in situ projektů Zoo Praha, Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, Jaroslav Šimek, zoologický náměstek Zoo Praha
To nejlepší z Hyde Parku Civilizace za rok 2015
Výběr osobností, které v roce 2015 navštívily Hyde Park Civilizace.
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem