Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Jean-Pierre Sauvage nositel Nobelovy ceny za chemii
Udělal první krok k vytvoření molekulárních strojů – otevřel směr, který vedl k vývoji nanoaut. Nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 2016 Jean-Pierre Sauvage
Philippe Ciais klimatolog
Globální oteplování, extrémní výkyvy počasí, růst hladin oceánů, tání ledovců a mořského ledu, snižování biodiverzity a sucho. Jen některé z dopadů klimatické změny. Jaké jsou možné scénáře vývoje? Co je ovlivňuje? A co může každý z nás udělat? V Hyde Parku Civilizace odpovídal klimatolog Philippe Ciais.
Vernon L. Smith nositel Nobelovy ceny za ekonomii
Proslavil se ekonomickými experimenty, kterými popisoval, jak se lidé při obchodování chovají. Přišel na to, že se rozhodují podle své zkušenosti, nikoli logiky nebo racionálního uvažování. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Vernon Smith. V šestnácti letech za druhé světové války pomáhal montovat hlavní palebný systém nového bombardéru B-29. Na univerzitě ho učil "otec atomové bomby" Robert Oppenheimer. Jak na něj vzpomíná? A jak na svého dalšího učitele, nositele dvou Nobelových cen Linuse Paulinga? A jak jeho život ovlivnila Nobelova cena?
Katharina Zellweger humanitární pracovnice, 23 let pomáhá přímo v Severní Koreji
Žena, která 23 let pomáhá v Severní Koreji - byla tam celkem už sedmdesátkrát. Viděla záplavy i obrovský hladomor. Humanitární pracovnice Katharina Zellweger. Jak se mění severokorejská společnost? Jakou pomoc země potřebuje nejvíc? A má představu, kolik zachránila životů?
Steven Benner zakladatel oboru syntetické biologie a paleogenetiky, bývalý profesor Harvardovy univerzity, ETH Zur
Profesor Steven Benner jako první syntetizoval genetický kód, čímž odstartoval úplně nový obor syntetické biologie. Jde o alternativu pozemského genetického systému a o ukázku toho, jak se život také mohl - a možná i může -ubírat. Tento nepřirozený systém toho dokáže hodně, dovoluje i takové věci, jako například kódovat a syntetizovat bílkoviny o více než dvaceti různých aminokyselinách. Jeho „nukleové kyseliny druhé generace“ pomáhají odborníkům odhalovat, jakou úlohu v našem genetickém kódu hrají cukry a fosfáty a jak kyselina DNA funguje jako celek.
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem