redaktor a moderátor České televize

Koronavirus z pohledu vědy

27.03.2020 20:05, Hyde Park / 90' ČT24

Jak probíhá léčba pacientů, ale i to jak pokračuje léčba pacienta léčeného remdesivirem? Jak se může na lidské psychice odrazit karanténa?

Země v nouzi, aneb jak teď a kudy dál Mimořádné vysílání ke krizi kvůli nemoci COVID 19

19.03.2020 20:05, Speciální vysílání ČT24

Země v nouzi. Jak teď a kudy dál? Speciální vysílání ve čtvrtek po 20:00 na ČT1 a ČT24.

Jsme v situaci, kterou jsme nikdy nezažili. A nejen my - je nová pro celý svět. Cítíme obavy, někdy strach. Musíme se chovat jinak, než jsme zvyklí. Zároveň jsou tu ale odborníci, kteří hledají řešení. A právě jejich znalosti a zkušenosti nabídneme ve čtvrtek večer.

Chystáme pro vás hodinu a půl dlouhou debatu s experty z různých oborů, kteří tak mají různé pohledy na dnešní situaci. Nebudeme se snažit odpovědět na všechny otázky a nebudeme řešit politiku. Chceme nabídnout pohledy na tři základní věci:

1. Jaká je situace teď?
2. Jak se máme správně chovat?
3. Kudy vede cesta dál a jak ji můžeme ovlivnit?

Nezaměříme se na jednotlivosti, ale na celkový pohled na situaci. Pokud se celý den díváte na ČT24, budete řadu věcí znát. Zároveň vám ale nabídneme kombinaci hostů, jakou jsme ve vysílání ještě neměli a díky našim grafikům přidáme i nové pohledy (doslova).

Pozvání přijali:

  • Roman Prymula, epidemiolog a předseda Ústředního krizového štábu
  • Karel Raška, česko-americký virolog, který se podílel na výzkumu HIV a jehož otec pomohl vymýtit pravé neštovice
  • Zdeněk Hostomský, biochemik, předseda Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, bývalý šéf výzkumu rakoviny Pfizer
  • Tomáš Šebek, odborník na distanční medicínu, lékař, který byl na třech misích Lékařů bez hranic
  • Helena Horská, ekonomka
  • Štěpán Vymětal, psycholog ze stálého výboru pro psychologii krizí, katastrof a traumatu Evropské federace psychologických asociací (EFPA)

Paul Nurse, Danuše Nerudová, Pavel Gruber velká globální témata

14.03.2020 20:05, Hyde Park Civilizace

Pozvání přijali:

  • Paul Nurse, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo lékařství, bývalý předseda britské Královské společnosti
  • Danuše Nerudová, ekonomka, rektorka Mendelovy univerzity v Brně
  • Pavel Gruber, ředitel, Lékaři bez hranic

A diskutovali:

  • O velkých globálních tématech.
  • O změně klimatu.
  • O mikrobiální rezistenci.
  • O "zapomenutých" epidemiích.
  • O stárnutí populace.
  • O tom, co zlepšit ve vzdělávání.
  • O inspiraci.
  • O tom, jak mluvit o vědě.

I o seznamu přání.

Pořad byl natočen 30.1.2020 v Brně na hradě Špilberk.

Adrian Krainer, Václav Hradilek, Boženka Hradilková Téma: spinální svalová atrofie

07.03.2020 20:05, Hyde Park Civilizace
Adrian Krainer, Václav Hradilek, Boženka Hradilková

Lék pro pacienty s SMA - tedy spinální svalovou atrofií.
Ten, který lék pomohl vyvinout.
Ten, který lék pomohl zajistit pro české pacienty.
A ta, které lék zachránil život.

Profesor Adrian Krainer, Václav a Boženka Hradilkovi.

Hrozná nemoc. Naděje. Každodenní boj. Respekt. Lidskost.

"Je to zákeřné onemocnění, které postihuje děti. Dřív pro ně byla jen malá naděje, ale dnes jsou pro ně už vyhlídky mnohem lepší," popisuje Spinální svalovou atrofii (SMA) Adrian Krainer. Ten, který se o tu naději z velké části postaral.

Byl to právě prof. Krainer, který se od základního výzkumu dokázal dostat až k léku, který zachraňuje životy. Spolu s Frankem Benettem, který také dělal základní výzkum, stojí za lékem Spinraza. Ten pomáhá právě pacientům s SMA přinejmenším zbrzdit průběh nemoci. Dává naději.

Lék je ale jen jedna část každodenního boje rodičů za co nejlepší život svých dětí. Rehabilitace stojí spoustu času a energie a podle zdravotního stavu dítěte se přidávají další věci: nemocný třeba nemůže sám kašlat, může mít problémy s polykáním,... A jen si představte, že se vaše dítě nemůže v noci samo otočit a vy ho musíte třeba třicetkrát (ne to není nadsázka) v noci otočit. Síla rodin, které tuhle nesmírně těžkou situaci zvládají, je obrovská.

S Hradilkovými se znám od vody. Pamatuji si, když jsem s Vaškem o SMA mluvit poprvé. Je to už několik let zpátky a on mi popisoval, jak potřebuje letět do USA na konferenci, aby se víc dozvěděl o možném léku Spinraza. Z toho rozhovoru mi utkvěla hlavně jedna věc: on nemluvil o léku pro Boženku (pro svoji dceru), on mluvil o léku pro nemocné v České republice. Ano, chtěl zajistit lék pro Boženku, ale zároveň přemýšlel, jak pomoct ostatním. A za to já poprvé smekám.

Na začátku Hradilkovi založili web (https://www.bozenkasma.cz), na kterém začali popisovat nemoc a život s ní ze svého pohledu. Tedy pohledu rodičů, ne lékaře. To je strašně důležité pro další rodiče, kteří se do podobné situace dostanou. Dozvědět se diagnózu SMA je obrovská rána a rodiče se snaží zjistit co nejvíc. Takhle získali informace od těch, kteří popisovali svoji osobní zkušenost. Už tím hodně pomohli. A za to já podruhé smekám.

Zároveň ale byli i u založení pacientské organizace (www.http://smaci.cz), která pomáhá pacientům s SMA. Jde o spoustu věcí - jednání s úřady, pojišťovnami, odbornými společnostmi,... Spolu s dalšími tak pomáhají rodinám v nesmírně těžké situaci. A pokračují dál a dál. Je to těžko představitelné množství práce - často papírové války - které na první pohled není vidět. Ale je zásadní a moc tak pomáhají i když jim proto pak na sebe tolik času zůstat nemůže. A za to já potřetí smekám.

Měl jsem velkou radost, že do vysílání Boženka i Vašek dorazili a my tak mohli mluvit o praktických věcech, které běžně nedokážeme dohlédnout. A Boženka je rozhodně nejrychlejším hostem Hyde Park Civilizace v historii! Naprosto bezkonkurenčně! :) thumb up Nejen její příběh popsala kolegyně Tereza Stárková v dokumentu Čekat nestačí (https://www.ceskatelevize.cz/…/218411034000039-cekat-nesta…/)

Mluvili jsme i o genové léčbě, která je zatím schválená jen pro pacienty do dvou let a je velmi drahá. I u nás jsou rodiny, které se ji pro své děti snaží zajistit (https://www.pribehmaxika.cz nebo https://www.nadejeprooliho.cz), aby jim dali šanci na lepší život.

Úplné vyléčení zatím není možné. Ale ještě před pár lety nebyla ani léčba. Odpovědí byla věda.

Právě díky vědě vznikl lék. Právě díky snaze rodičů se dostal do České republiky a navíc Vašek přinesl zprávu o velkém posunu: VZP bude lék proplácet i pro dospělé pacienty. I to je další posun. Další otázky samozřejmě zůstávají. Jak se budou měnit pravidla pro genovou terapii? Jak se budeme posouvat od léčby k vyléčení? Bude SMA zařazena mezi nemoci, které budou testovány v rámci novorozeneckého screeningu, aby případná léčba mohla začít co nejdřív?

Když se řekne SMA, nevybaví se mi motorické neurony a gen SMN. Vybaví se lidskost a síla. Lidskost, která vede k pomoci druhým a síla, díky které se nemocní ani rodiny nevzdávají a žijí život naplno.

Rainer Weiss nositel Nobelovy ceny za fyziku

22.02.2020 20:05, Hyde Park Civilizace
Rainer Weiss

Přišel s nápadem na detektor gravitačních vln a byl u budování detektoru LIGO. Právě za to získal v roce 2017 Nobelovu cenu za fyziku. Profesor Rainer Weiss. Jak vznikal systém, který zachytí tak malé změny v prostoročasu? Proč se cítí nesvůj ze své Nobelovy ceny za fyziku? A co si pamatuje ze života v Československu?

starší vysílání, strana  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23    24    25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87 
© Daniel Stach 2012-2024    Obsah, design, programování: MaD speakers, Džuny & STACH software
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem