Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Markéta Pravdová předsedkyně Rady Ústavu pro jazyk český, zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český
Jak se náš jazyk vyvíjí? Proč se žena vdává, ale muž žení? Jak vznikla různá rčení? V Hyde Parku Civilizace odpovídala Markéta Pravdová, předsedkyně Rady Ústavu pro jazyk český a zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český.
Přidávám zkopírovanou facebookovou komunikaci s Gábi (dramaturgyně Hyde Park Civilizace) ze 4. ledna ve 12:21:
Gábi: "Paní z Ústavu pro jazyk český za týden moc ráda přijde."
Já: "áááááááááááááááá"
Gábi: "aha, tak to nebudu dál komentovat."
Já: "Nemohl bych se s ní, prosím, bavit anglicky??"
Doufám, že se vám vysílání líbilo :)
Karel Jungwirth, Pavel Jungwirth, Tomáš Jungwirth fyzici
Rodinný klan ve světě vědy – Jungwirthovi. Otec Karel – fyzik – byl kandidátem na post předsedy Akademie věd. A vychoval dva profesory. Starší syn Pavel je úspěšný fyzikální chemik. A mladší Tomáš se zaměřuje na nanoelektroniku. Do Hyde Parku Civilizace přišli najednou tři Jungwirthové – Karel, Pavel a Tomáš.
Jaroslav Sýkora sociolog, odborník na dlouhodobou izolaci posádek při letech do vesmíru
Jak vypadají vztahy uvnitř uzavřené skupiny lidí? Odpovídal sociolog Jaroslav Sýkora, který už v 80. letech zkoumal izolaci lidí v rámci projektu Štola. Spolupracoval i na mezinárodním projektu Mars 500, který plně simuloval let na Mars. Jak se projevuje extrémní prostředí na psychice a zdraví lidí? Jak fungují neuzavřené kolektivy? A jak by vypadala sociomapa rodiny, která se sejde na Vánoce? V předvánočním Hyde Parku Civilizace jste se ptali odborníka na dlouhodobou izolaci posádky při pobytu ve vesmíru, člena Mezinárodní astronautické akademie Jaroslava Sýkory
Zdeněk Hostomský biochemik, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR
Jak se hledají účinné léky proti žloutence a viru HIV? Co všechno – a kdo všechno – je potřeba pro úspěšný vývoj léčiv? A kolik stojí výzkum a vývoj jednoho léku? Odpovídal biochemik Zdeněk Hostomský, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, který 25 let pracoval v Kalifornii u velké farmaceutické společnosti.
George Elwood Smith nositel Nobelovy ceny za fyziku, spoluvynálezce CCD čipu
Nositel Nobelovy ceny za fyziku George Elwood Smith přišel do Hyde Parku Civilizace. Je spoluvynálezcem CCD čipu, který změnil náš život. Používáme ho každý den - například v telefonu, kameře, lékaři v medicíně, geodeti v mapování, astronomové v dalekohledech při pohledu do hlubin vesmíru. Základ vynálezu byl přitom hotový za hodinu. Jak na tuto revoluční součástku přišel? Jak se mu pracovalo ve slavných Bellových laboratořích? A jaká byla jeho první slova, když se dozvěděl, že dostal Nobelovu cenu?
Verze pořadu v angličtině bez tlumočení je k dispozici na webu Hyde Park Civilizace.
Bylo to složité téma, o CCD chipech a Bell Labs totiž zrovna často při snídani nečtu. Na přípravu nebylo moc času, protože jsme natáčeli v neděli, a tak jsem se zároveň chystal na díl o kybernetice a do toho se (pro mě jako bonus) rozběhla Sněmovna. Ve studiu jsem pak musel trochu zesílit hlas a natahovat uši, abych pana profesora slyšel, protože často mluvil velmi potichu, hlavně na konci vět, které ne vždycky dotáhl úplně do konce. V jednu chvíli jsem i uvažoval, že si jeho odpovědi nechám z režie "vyjet do ucha" (slyšel bych ho ve sluchátku). A navrch je to celé v angličtině.
Jsem moc rád, že do studia přišel. Vážím si toho. Tím co dokázal, proměnil naši civilizaci. Svým vynálezem změnil svět, změnil náš způsob a rytmus života.
Když se teď ohlížím za rozhovorem - a ještě budu až si ho znovu pustím - z "moderátorského" pohledu, myslím, že to pro mě byla pořádná lekce. Pořádná. Teď si z ní musím vzít co nejvíc. Budu se o to snažit - a na to se těším :)
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem