Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Pavel Kolář fyzioterapeut
Pomáhá, třeba i prezidentům nebo nejlepším sportovcům světa. A přitom pořád vychází z motorického vývoje dítěte. Profesor Pavel Kolář. Říká, že při jakémkoli pohybu, který děláte, potřebujete vnímat. Tedy správně sbírat ty správné informace a správně je vyhodnotit. Jak vidí a cítí svět kolem sebe sportovci jako Jaromír Jágr nebo Novak Djoković? Jak ovlivňuje jazyk hod oštěpem? A jak propojit vlastní tělo?
Hlavně dětem profesor Pavel Kolář pomáhá a od nich se učí, aby mohl pomáhat ostatním
Benno Willke fyzik zodpovědný za vývoj a instalaci laserového systému detektoru LIGO
Hostem Hyde Parku Civilizace byl profesor Benno Willke z Institutu Alberta Einsteina a Leibnizovy univerzity v Hannoveru, který je významným členem kolaborace LIGO a byl zodpovědný za vývoj a instalaci laserového systému detektoru LIGO. Právě tým pracující na detektoru LIGO dokázal poprvé zachytit gravitační vlny, na což se čekalo dlouhých sto let. Vlny vědci pozorovali ze systému dvou černých děr vzdálených od země 1,3 miliardy světelných let. Tento zásadní objev otevírá dveře do zcela nové oblasti fyziky a vědcům z detektoru LIGO pravděpodobně přinese Nobelovu cenu.
Helena Fulková bioložka
Jako první z českých vědců naklonovala myš, dokonce několik. Odborníků, kteří to dokázali, je ve světě jen málo. V současné době působí Helena Fulková v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a v Oddělení biologie reprodukce Výzkumného ústavu živočišné výroby. Jaké podmínky pro práci má v ČR a jaké měla v Japonsku? Proč se její první naklonovaná myš jmenuje Monroe? A jak silně vnímá rodinnou tradici – její dědeček Josef Fulka založil po druhé světové válce v Československu obor reprodukční biologie a její otec Josef Fulka mladší patří v této disciplíně k české špičce.
František Janouch jaderný fyzik
Před 120 lety lidstvo poznalo přirozenou radioaktivitu. Jak dlouhá byla cesta od Becquerelovy fotografické desky a rentgenového snímku ruky paní Röntgenové až k dnešní jaderné energetice? Kde lidstvu jádro pomohlo a kde uškodilo? A jak co nejlépe likvidovat jaderný odpad? Odpovídal profesor František Janouch - jaderný fyzik, který pracoval ve švédském Nobelově ústavu pro fyziku, zakladatel a předseda Nadace Charty 77, rodinný přítel Andreje Sacharova.
Libor Vítek profesor lékařské chemie a biochemie
Maria Šarapovová, vítězka pěti grandslamů, nejbohatší sportovkyně světa, měla pozitivní dopingový test. A to na látku meldonium – co s tělem sportovce dělá? Jak se testuje a jak vyrábí doping? Kde jsou férové hranice lidských možností? A kolikrát se vrátí jedna koruna investovaná do sportu? Odpovídal Libor Vítek, profesor lékařské chemie a biochemie na 1. Lékařské fakultě University Karlovy v Praze, zástupce přednosty pro vědu Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN a 1. LF UK.
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem