Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Kayla Iacovino vulkanoložka, popularizátorka vědy
V laboratoři simuluje, co se děje pod povrchem v magmatickém krbu sopky. Často je ale i v terénu – pracovala na Antarktidě, v Etiopii i Severní Koreji. Co všechno dokáže o minulosti a budoucnosti sopky zjistit? Díky čemu může tak obrovské přírodní síly simulovat – ať už jde o tlak nebo teplotu? A proč říká, že sci-fi je výborný způsob, jak přivést veřejnost k vědě? Velká fanynka Star Treku Kayla Iacovino v Hyde Parku Civilizace.
Vladimír Dzuro bývalý vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu
Vyšetřovatel válečných zločinů na Balkáně. Odkrýval masové hroby, vyslýchal a zatýkal strůjce utrpení a genocidy. Někdejší kriminalista Vladimír Dzuro, který devět let pracoval pro Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii.
Jiří Brady, Toman Brod, Vojtěch Blodig dva přeživší terezínského ghetta a vedoucí historického oddělení Památníku Terezín
Terezínské ghetto - za druhé světové války důležitý článek v "konečném řešení židovské otázky". Ghettem prošlo 155 tisíc lidí, 35 tisíc z nich zemřelo přímo v Terezíně, dalších 83 tisíc zahynulo ve vyhlazovacích táborech, v pracovních táborech nebo během pochodů smrti v závěru války. Jak se v takovém prostředí dá žít? A přežít? A psát časopis, který svou kvalitou a odvahou bude inspirací i pro další generace? Na Petra Ginze, zakladatele a hlavního přispěvatele časopisu Vedem, vzpomínali dva přeživší terezínského ghetta - Jiří Brady a Toman Brod. Přidal se k nim vedoucí historického oddělení Památníku Terezín Vojtěch Blodig. Natáčeli jsme přímo v terezínském ghettu.
Divya Chander anestezioložka, neurovědkyně, Singularity University
Jak funguje anestezie? Jaktože dodnes přesně nevíme, co se děje s mozkem, když jsme vystaveni anestezii? Cílem profesorky Divyi Chander je porozumět mechanismům vědomí na neuroúrovni a tyto znalosti využít k vývoji lepších monitorů mozku. Budeme někdy umět "zkopírovat" naše vědomí třeba do počítače?
Martin Pumera chemik, VŠCHT
"Naši nanoroboti se dokážou pohybovat jako živé organismy, v budoucnu by mohli pomáhat třeba v medicíně nebo při čištění vody," říká Martin Pumera, který patří mezi procento nejcitovanějších chemiků světa. Pracoval v Singapuru, teď se vrátil do ČR.
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem