Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Alena Panicucci Zíková, Jiří Chýla, Libor Macůrek Nobelovy ceny ve vědeckých kategoriích
Nobelovu cenu za lékařství získala trojice parazitologů, kteří pomohli stamilionům lidí. Výzkum dvojice fyziků zase změnil pohled na vesmír - ocenění jim vynesl objev oscilace neutrin, která dokazuje, že neutrina mají hmotu. A Nobelovu cenu za chemii dostali tři vědci, kteří mechanicky opravili DNA. V Hyde Parku Civilizace jsme probrali všechny oceněné objevy i laureáty. Hosty byli: Alena Panicucci Zíková - parazitoložka; Jiří Chýla - částicový fyzik; Libor Macůrek - buněčný biolog.
Dnes jsme:
- Natočili rozhovor (v angličtině) s Paulem Rusesabaginou, který během rwandské genocidy zachránil 1 268 lidí. Příběh o boji o přežití, o čekání na smrt i o zaplacené ceně.
- Natočili rozhovor (ve francouzštině) s Tatianou, manželkou Paula Rusesabaginy. Byl to historicky první rozhovor, který kdy poskytla. Byla velmi otevřená, například popsala, jak čekala se svými dětmi na smrt.
- Odvysílali živě díl Hyde Park Civilizace o letošních Nobelových cenách ve vědeckých kategoriích. Tři různé obory, osm různých ocenění a tři čeští odborníci. Postupy oceněných výzkumů i jejich využití.
- Natočili rozhovor s Robertem Fremrem, bývalým soudcem Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu a současným soudcem Mezinárodního trestního soudu. Mluvili jsme o chování jednotek OSN ve Rwandě během genocidy, o (ne)rozhodování Rady bezpečnosti, o změně právních norem a také podrobně o Norimberském procesu.
Jsem unavený, ale mám radost. Radost z toho, jací lidé chtějí mluvit v Hyde Parku Civilizace. Radost z toho, jak k pořadu přistupují. Radost z toho, že se dozvíte další nové věci a uslyšíte lidi, které jste nejspíš ještě nikdy neslyšeli. Radost z toho, že dlouhý den měl smysl.
A radost z týmu, který dal tohle všechno dohromady! Děkuju
Timothy Snyder historik, profesor na Yaleově univerzitě
Mezi dvěma říšemi, Hitlerovou a Stalinovou, se nachází krvavá země. Oběť největší demografické a humanitární katastrofy, jakou kdy člověk v lidských dějinách způsobil. Necelá dvě desetiletí stačila, aby zde v důsledku politiky dvou vůdců zahynulo čtrnáct milionů lidí. Popisuje profesor historie na Yaleově univerzitě Timothy Snyder ve svých knihách Krvavá země a Černá země. Odborník na holocaust a dobu nesvobody ve střední a východní Evropě v Praze převezme Cenu Vize 97. A byl vaším hostem živě v Hyde Parku Civilizace.
Petr Kulhánek teoretický fyzik
Nejslavnější rovnice světa slaví. E=mc2 V neděli 27.9.2015 uplynulo 110 let od jejího publikování. Albert Einstein její pomocí popsal vztah mezi energií a hmotností. Kromě formulování speciální teorie relativity Einstein ve stejném roce stihl vysvětlit fotoelektrický jev (za něj dostal Nobelovu cenu) a Brownův pohyb. Navíc to bylo 100 let od formulování obecné teorie relativity. Jak přelomové objevy to na začátku 20. století byly? Uvědomovali si vědci jejich dosah hned? A proč od té doby na poli fyziky nezůstal „kámen na kameni“? V sobotním Hyde Parku Civilizace odpovídal teoretický fyzik, profesor Petr Kulhánek.
Kdo jiný by vám řekl, o kolik si prodloužíte život, když budete bydlet v paneláku v přízemí a ne v sedmém patře? Kdo jiný by vám řekl, o kolik byste pomocí GPSky (i kvůli teorii relativity) netrefili do cíle, kdyby se jediný den nekorigovaly satelity? Kdo jiný by (ne)rozpínání vesmíru na mikro a makro úrovni vysvětlil na gumě od trenýrek?
Jen a jen tak dál - tohle je ukázka perfektní popularizace vědy!
Karel Pacner novinář, spisovatel
Jako jeden ze tří Čechů viděl na vlastní oči start Apolla 11, které vyneslo prvního člověka na Měsíc. A kosmonautika se stala jeho koníčkem i celoživotním posláním. Bývalý novinář MF Dnes a spisovatel Karel Pacner ale píše i o špionáži, vypráví příběhy významných osobností historie lidstva, mapuje události, které změnily náš svět. Témat k otázkám byla tentokrát spousta.
Karel Pacner napsal už 47 knih a nespočet článků popularizujících vědu. Jeho zážitky ze startu Apolla 11, nočního startu z kosmodromu Bajkonur i z rozhovoru s Jurijem Gagarinem nebo profesorem Heyrovským jsou unikátní. Jeho přehled je obdivuhodný a navíc dokáže informace velmi srozumitelně předat dál.
Rozhodně doporučuji: přečtěte si "Život novináře" - je v něm nejen příběh o tom, jak mu penicilin zachránil život, ale třeba i jak "vykradl" skautskou klubovnu, co o něm sesbírala StB, proč odmítl po revoluci jít do politiky a proč nechtěl dělat velvyslance,.. .. a spousta dalších zajímavostí, které ukazují jeho samotného i dobu, ve které žil a změny, kterými procházela československá a česká společnost.
A za sebe dodávám ještě jedno: takový přehled bez internetu a přístupu k různým zdrojům v době, kdy se cizí jazyky nedaly ani zdaleka učit tak snadno jako dnes? Jedním slovem: Respekt!
Miroslav Hirt přednosta Ústavu soudního lékařství Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně
"Duši jsem neviděl." Říká profesor Miroslav Hirt, přednosta Ústavu soudního lékařství Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně, kde každý rok provedou přes 2 tisíce pitev. Jak vypadá zdánlivá smrt? Pozná vždy patolog vraždu od sebevraždy? Existujedokonalá vražda? A jak jako soudní lékař pomáhá při vyšetřování dopravních nehod?
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem